AKTUALNOŚCI

 

13.06.2019

10.06.2019

 

Nasze nauczycielki jezyka niemieckiego pani Beata Wasilewska i Ingryda Majnusz podjęły wysiłek, aby zebrać, uporządkować oraz przedstawić zbiór wierszy, rymowanek i piosenek, które można wykorzystać w trakcie zajęć.

Mamy głęboką nadzieje, że publikacja ta spotka się również z żywym zainteresowaniem rodziców.

W imieniu własnym oraz nauczycieli Publicznej Szkoły Podstawowej z Oddziałem Przedszkolnym w Dębiu skladamy podziękowania Domowi Współpracy Polsko-Niemieckiej, który wyraził zainteresowanie tym pomysłem i postanowił wydać niniejszy zbiór.

Wir möchten Dank aussprechen, dass sich das Haus der Deutch-Polnischen Zusammebarbeit bereit erklärt hat diese Sammlung zu veröffentilchen.

11.04.2018

Z dumą pragniemy poinformować, iż dyrektor naszej szkoły pani Bożena Styrczewska wraz z panią Marzeną Misz zostały zaproszone do poprowadzenia w Warszawie seminaryjnych warsztatów zorganizowanych przez Goethe-Institut razem z Institut Francais i Instytutem Cervantesa. Konferencja jest poświęcona językom obcym i nauczaniu dwujęzycznemu w polskich szkołach w ramach reformy edukacji, powszechności oraz podniesieniu jakości nauczania języków obcych w szkołach (w szczególności drugich języków obcych), a także ich przydatności w życiu codziennym i zawodowym. W panelu zasiądą eksperci i przedstawiciele świata biznesu. Konferencję uświetni obecność ambasadorów Niemiec, Francji i Hiszpanii.

12.02.2018

Uczniowie klasy pierwszej przeżyli ciekawą lekcję matematyki. W formie zabaw, łamigłówek ale także zadań matematycznych poznali podstawowe pojęcia z dziedziny matematyki. Ciekawą formą powtórzenia materiału okazały się ćwiczenia dodawania i odejmowania. Liczymy po niemiecku Hurra!

Die Schüler der ersten Klasse haben heute einen interessanten Unterricht erlebt. Durch Spiele, Rätsel aber auch mathematische Aufgaben haben sie den Grundwortschatz im Bereich Mathematik kennengelernt. Eine interessante Form der Wiederholung, war für die Schüler die Lösung von Rechenoperationen. Wir rechnen auf Deutsch. Hurra!

 zobacz więcej zdjęć  

04.09.2017

Kolejny pierwszy dzwonek za nami. W roku szkolnym 2017/18 inauguracja roku szkolnego odbyła się 4 września i tradycyjnie zgromadziła zarówno uczniów, jak i nauczycieli. Początek roku szkolnego to szczególny i wyjątkowy dzień dla uczniów klas I. W tym roku naukę w naszej szkole rozpoczęło 12 uczniów a wychowawstwo tej klasy powierzone zostało p. mgr Marzenie Misz. Dzieci bezproblemowo zdały swój pierwszy test i przystąpiły do uroczystego „ślubowania pierwszoklasisty” po czym nastąpiło wręczenie tradycyjnych rogów obfitości. Drodzy pierwszoklasiści chcemy Wam życzyć, dziś, na początek: by nauka szła jak z płatka, żeby było tyle piątek, ile pszczół na polnych łąkach. Żeby pochwał było tyle, ile szyszek w gęstym borze.

 zobacz więcej zdjęć  

18.08.2017

SZKOŁA:

Zgodnie z rozporządzeniem MEN rok SZKOLNY 2017/2018 nie rozpocznie się 1 września, ale 4 września 2017.

Zobaczcie kalendarz roku szkolnego 2017/2018 - dni wolne, ferie i przerwy świąteczne. Zobacz tutaj

PRZEDSZKOLE:

Zajęcie dydaktyczne przedszkola rozpoczynają się od 04.09.2017 :)

Natomiast działalność opiekuńczą nasze przedszkole prowadzi od 01.09.2017, w związku z powyższym bardzo prosimy o zgłaszanie dzieci na ten dzień telefonicznie do 30.08.2017 (informacje w celu zapewnienia posiłlów)

30.11.2016

Miesiąc październik i listopad w naszej szkole upływa po hasłem „BLIŻEJ KULTURY” 

Chcemy aby uczniowie przekonali się że obcowanie z kulturą nie musi wcale być poważne i nudne, dlatego jako pierwszych zaprosiliśmy do nas Łódzki Duet Akordeonowy, który wykonał koncert utworów m.in. Vivaldiego, Mozarta czy Bacha, ale w taki sposób, że uczniowie nie tylko siedzieli wpatrzeni i zachwyceni muzyką ale czynnie uczestniczyli w koncercie bawiąc się przy tym znakomicie.

 zobacz więcej zdjęć 

12.09.2016

Lekcje języka mniejszości niemieckiej w naszej szkole obfitują w wiele atrakcji. W tym roku większość z nich będą to lekcje wyjazdowe, dzięki którym uczniowie poznają różnego rodzaju tradycje kultywowane naszym kraju jak i kraju sąsiadów - Niemczech :) I tak... Dożynki - Das Erntedankfest jest jednym z najstarszych świąt w historii obchodzonym w obu krajach. Dzięki uprzejmości pani Kornelii Piechota mieliśmy przyjemność uczestniczyć w pleceniu korony żniwnej, która jest podziękowaniem za zebrane plony. Uczniowie samodzielnie musieli wykonać elementy, a następnie całym zdaniem opisać z jakiego rodzaju zboża zostały one zrobione :)

 

Der Unterricht der Minderheiten-Sprache ist in unsere Schule sehr attraktiv. In diesem Jahr werden sehr viele Ausflüge stattfinden mit dessen Hilfe die Schüler viele Bräuche kennenlernen, die bei uns als auch bei unseren Nachbarn gepflegt werden. Das Erntendankfest ist das älteste Fest in der Geschichte der beiden Länder. Dank der Gafälligkeit Frau Kornelia Piechota, könnten wie beim flechten der Erntekrone die als Dank für die eingebrachten Ernte dient, teilnehmen. Die Schüler haben selbstständig die Elemente der Krone vorbereitet. Danach musste jeder Schüler in einem Satz beschreiben aus welche Art Getreide die Elemente gemacht worden sind.

 zobacz więcej zdjęć 

01.09.2016

Pierwszy dzwonek już za nami. Rozpoczyna się nowy rok szkolny, który mamy nadzieję będzie obfity w wiele pozytywnych wrażeń i ocen. Szczególnie gorąco witamy pierwszoklasistów, dla których jest to niezwykle ważne wydarzenie, ponieważ dopiero rozpoczną swoją przygodę ze szkołą.
Życzymy Wam samych sukcesów nauce, ale przede wszystkim ambicji i wytrwałości w dążeniu do zamierzonych celów. Niech szkoła będzie dla Was miejscem rozwoju własnych uzdolnień i zainteresowań, jak również miejscem radości i wielu przyjaźni. Niech czas spędzony w szkole będzie fascynującą przygodą a zarazem mądrą i twórczą zabawą.
Nauczycielom i wychowawcom życzymy, wielu sukcesów pedagogicznych, zaś rodzicom: by odczuwali radość i dumę ze swoich dzieci oraz spełnienia nadziei w nich pokładanych.

 zobacz więcej zdjęć 

30.06.2016

Zakończenie roku szkolnego

Po sześciu latach nauki w naszej szkole przyszło nam się pożegnać dzisiaj z uczniami klasy szóstej... Były łzy wzruszenia, podziękowania i kwiaty... Teraz przyjdzie im zmierzyć się z poważnymi wyzwaniami jakie stawi przed nimi nauka w gimnazjum. Są do niej świetnie przygotowani, więc jesteśmy pewni, że godnie będą rozsławiać dobre imię naszej szkoły podstawowej... Wszyscy w was wierzymy i życzymy wysokich lotów w gimnazjum.

Na koniec przedstawiciele koła teatralnego pokazali nam przepiękne przedstawienie pt "Mały książę"

30.06.2016

Uprzejmie informujemy, że przyjmowanie kart do naszego przedszkola na miesiąc sierpień 2016 zostało zakończone.

 zobacz więcej zdjęć 

26.04.2016

W dniu dzisiejszym naszą szkołę odwiedził teatr, który do łez rozbawił nie tylko dzieci, ale również personelEmotikon smile. Aktorzy przedstawili nam współczesną historię Pinokia, który poprzez różne perypetie pokazał nam w jaki spoób powinniśmy się zachowywać na drodze, podczas spotkania z wandalem lub w innych niebezpiecznych sytuacjach.
Mieliśmy ubaw po pachy i mamy nadzieję, że nie było to nasze ostatnie spotkanie 

Emotikon smile

 zobacz więcej zdjęć 

21.04.2016

WIELKIE HECE W BIBLIOTECE.

W dniu dzisiejszym dzieci przedszkole oraz uczniowie klas I-III mogli obejrzeć spektakl pt WIELKIE HECE W BIBLIOTECE. Była to bajka o tolerancji i akceptacji odmienności
jednocześnie promująca dbałość o książki. Nie jest przecież ważne, że przyjaciel ma troszkę inny kolor skóry, włosów czy niezbyt sprawną nóżkę. Najważniejsze, że można z przyjacielem wspaniale spędzać czas. Jak widać dzieciom bardzo się podobało 

Emotikon smile

 zobacz więcej zdjęć 

LILI, FEJS I… ŁOPOTY

Rodzice Lili są bardzo zapracowani i nie mają czasu zajmować się córka. Lili marzy o rodzeństwie lub chociaż o posiadaniu psa, gdyż czuje się bardzo samotna. Lili swój wolny czas spędza często w sieci internetowej szukając nowych znajomości. Jednak jedna z jej internetowych znajomości zawartych na popularnym portalu owocuje kłopotami. Miły znajomy nagle zamienia się w prześladowcę Lili, wykorzystując jej dane osobowe oraz hasła, które dziewczyna nieopatrzenie zamieściła w sieci. 
Ten ciekawy spektakl mieli możliwość obejrzeć uczniowie klas IV-VI naszej szkoły... Jak widać z zainteresowania malującego się na twarzach uczniów - teatr przykuwał uwagę i dał wiele do myślenia

 

 zobacz więcej zdjęć 

07.03.2016

Im więcej zadam pytań, tym więcej uzyskam odpowiedzi” – o czym dowiedział się Chichotek z Szepczącego Lasu (lekcja biblioteczna)

 

Uczniowie klas I i II – podczas lekcji bibliotecznej – poznali jeden z problemów bohatera serii książek o Tappim Marcina Mortki. Przyjaciel słynnego wikinga z Szepczącego Lasu – reniferek Chichotek – przeraził się pewnej nocy, gdy uświadomił sobie, że księżyc na niebie staje się coraz mniejszy. Zjawisku temu towarzyszyło wycie wilków – znajomych z magicznego lasu.

 

Chichotek dokonał strasznego odkrycia.

- Jest gorzej, niż myślałem! – jęknął. – Wilki pożerają księżyc!”

 

Oczywiście, Chichotek został przez przyjaciół wyprowadzony z błędu, uczniowie zaś dowiedzieli się, jak to dzieje się naprawdę. Zrobiliśmy eksperyment, obejrzeliśmy krótki filmik z Centrum Mikołaja Kopernika oraz – jako zwieńczenie – uczniowie namalowali obrazek z fazami Księżyca.

 

 

26.02.2016

X Festiwal  Piosenki Obcojęzycznej "ŚPIEWAJMY RAZEM"

Solistki z szóstej klasy Sonia Płocka i Paulina Kanz oraz zespół z klasy drugiej Happy Kids już po raz kolejny reprezentowali naszą szkołę na X Festiwalu Piosenki Obcojęzycznej w Opolu. Uczniowie zaśpiewali w języku niemieckim i angielskim. Szczęśliwi i zadowoleni wrócili z wyróżnieniem, srebrnym i złotym medalem. Uczestnikom życzymy dalszych sukcesów.

22.02.2016

Jak co roku Publiczna Szkoła Podstawowa z Oddziałem Przedszkolnym w Dębiu przystąpiła do programu Erasmus+, dzięki któremu możemy gościć w tej szkole studentów z Niemiec. W zeszłym roku delegacja studentów z Niemiec odwiedziła szkoły w Polsce, aby móc zdecydować, w której szkole chcą odbyć praktyki. Dwie studentki z Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Wolfsburgu wybrały szkołę w Dębiu. Praktyki rozpoczną się od 4 kwietnia 2016r i potrwają sześć tygodni. W tym czasie dzieci będą miały możliwość naturalnego przyswojenia języka niemieckiego, ponieważ studenci będą się porozumiewać z nimi tylko w tym języku :) 

30.10.2015

Od poniedziałku 30.10.2015 gościmy w naszej szkole studentkę z Indii, dzięki której będziemy mieli możliwość przybliżenia kulturowości tego kraju oraz podszlifować nasz język angielski, ponieważ dzieci mogą się z nią porozumiewać tylko w tym języku. Jednym z założeń programu AIESEC, dzięki któremu możemy gościć w naszej szkole studentów z różnych krajów jest poznawanie naszej kultury oraz regionalnych tradycji dlatego nie mogliśmy pominąć tak ważnego wydarzenia jakim jest coroczna akcja pieczenia pierników dla podopiecznych OPS-u organizowana przez Gminę Chrząstowice. Drsika bardzo zaangażowała się i razem z innymi przyozdabiała świąteczne smakołyki 

otikon smile

 zobacz więcej zdjęć 

16.09.2015 Sprzątanie świata

Jak co roku uczniowie naszej szkoły wzięli udział w kampanii, która ma na celu podwyższenie świadomości ekologicznej naszych pociech pt "Sprzątanie Świata". Jak widać dzieci (od najmłodszych po najstarsze) mocno zaangażowały się w ten projekt a efektem jest czystość naszego otoczenia :)

zobacz więcej zdjęć 

01.09.2015 Rozpoczęcie roku szkolnego

Wszystkim naszym Uczniom, a szczególnie tym, którzy dzisiaj rozpoczynają przygodę z nauką, życzymy aby spełniły się Wasze marzenia o szkole, aby zdobyta wiedza umożliwiała osiąganie kolejnych sukcesów w następnych etapach edukacji, a szkoła była dla Was tym miejscem do którego z chęcią będziecie przychodzić i mieć poczucie bezpieczeństwa.

Wszystkim Rodzicom i Opiekunom naszych uczniów, życzymy cierpliwości i konsekwencji w wychowywaniu młodego pokolenia oraz licznych miłych przeżyć związanych z osiągnięciami Waszych podopiecznych.

zobacz więcej zdjęć

16 czerwca 2015 r. uczennice klas IV-VI należące do kółka teatralnego wraz z opiekunem panią Aleksandrą Domką-Kordek wybrały się do opolskiego zoo. W ten sposób dziewczynki zostały nagrodzone za ciężką pracę i ogromne zaangażowanie przy dwóch przedstawieniach teatralnych, które udało się w tym roku szkolnym zrealizować. Z jednym – Nie ma tego złego..., czyli bajki do góry nogami występowały w PSP nr 10 w Opolu podczas Dziecięcych Konfrontacji Teatralnych.

 zobacz zdjęcia

Trud tworzenia – wyjazd do Galerii Sztuki Współczesnej

Koniec roku za pasem, ale uczniowie klas 4-6 wybrali się jeszcze z panią Aleksandrą Domką-Kordek oraz panią Marią Kanz do Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu na bezpłatne zajęcia warsztatowe. 

Dziewczęta i chłopcy obejrzeli wystawę rzeźb współczesnego młodego artysty polskiego Tomasza Mroza Défaitisme. Panowie Józef i Ignacy oprowadzili po wystawie, angażując nie tylko nasz wzrok, ale i głowy – zadawali wiele pytań, zmuszając do myślenia, analizowania i zastanawiania się nad tym, ile zależy od wiary we własny siły, od pozytywnego nastawienia i chęci. Wystawa w artystyczny i zaskakujący sposób pokazywała, że artysta też ma chwile zwątpienia, ale nie warto się poddawać, że należy próbować wielokrotnie, a wtedy być może uda się osiągnąć sukces.
Następnie przeszliśmy do pracowni, gdzie uczniowie pod okiem pracowników Galerii wykonywali prace plastyczne przy wykorzystaniu specjalnych farb o bardzo intensywnych kolorach.
 zobacz zdjęcia

Projekt NUTRICIA


Chyba warto będzie w przyszłym roku powtórzyć taki wyjazd do Galerii Sztuki Współczesnej – miejsca, w którym można spotkać dzisiejszego, a więc bliskiego nam artystę w jego pracach.

 

„Za górami, za lasami jest... niezwykły i prawdziwy świat”
Jeszcze przed końcem roku szkolnego Aleksandra Domka-Kordek zrealizowała w przedszkolu projekt, w którym głównym partnerem i fundatorem była firma Nutricia. Na realizację zadań Nutricia przekazała 2000 zł, za które kupiliśmy przede wszystkim całą masę gier i książek – oczywiście dla celów przedszkolnych i szkolnych – oraz materiały plastyczne i duuuużo owoców. W organizacji zajęć pomogły Panie: Joanna Thoma i Aneta Woźnica. Gościliśmy także panie – pracowników firmy Nutricia, które jako wolontariuszki wsparły nas w zabawie z dziećmi i przede wszystkim w owocowym szaleństwie, które nastąpiło :)
Ale od początku...
Projekt nosił tytuł Za górami, za lasami jest... niezwykły i prawdziwy świat i skierowany był do dwóch grup przedszkolnych (4- i 5-,6-latków). Dzieciaki obejrzały prezentację zdjęć, z której dowiedziały się, że mamy 7 kontynentów, na których żyją różni ludzi, przeróżne zwierzęta, poćwiczyły spostrzegawczość i odgadły zagadki. Miały też okazję wypróbować nowe gry i puzzle, które zostały kupione w ramach projektu. Następnie wysłuchały (a słuchały bardzo, bardzo wytrwale i grzecznie!:)) napisanej przez Martynę Wojciechowską historii o dziewczynce Lien, mieszkającej na wodzie w Zatoce Ha Long w Wietnamie. Dowiedziały się z niej nie tylko tego, że można mieszkać na wodzie, że sklep z wszelkimi towarami (w tym z niesamowitymi owocami) podpływa łódką, że Wietnamczycy jedzą głównie przedziwne owoce morza oraz najróżniejsze owoce, że według wietnamskich legend smoki strzegą ludzi, ale także – jak ważne jest przestrzeganie zasad, słuchanie rodziców, odpowiedzialność za to, co robimy, i umiejętność przyznania się do winy. Później dzieci przeczytały również o orangutanie z wysp Borneo, który ma piękne imię Happy i mieszka w lesie deszczowym.
A na koniec... Było całe mnóstwo egzotycznych i mniej egzotycznych owoców: mango, ananasy, melony (kilka odmian), karambola, pomarańcze, kokosy, granaty, kiwi, brzoskwinie, śliwki, borówki amerykańskie i inne. Panie częstowały dzieci przygotowanymi przez siebie owocami, uprzednio opowiadając o nich, dając dzieciom powąchać, dotknąć, zważyć w dłoniach. Na oczach dzieci zrobiły również w wyciskarce owoców soki, które następnie zostały – oczywiście ze smakiem – wypite. Były rzecz jasna dzieci, które owoce próbowały odważnie i chętnie, oraz te bardziej ostrożne, ale kto chciał, mógł najeść się do woli. Owoców było naprawdę zatrzęsienie (i do ich zjedzenia wsparcie musiało przyjść ze szkoły – uczniowie również mieli okazję nie tylko skosztować, lecz także najeść się!).
Następnego dnia dzieci z paniami nauczycielkami wykonały jeszcze owocowe prace plastyczne.
Projekt skończył się, ale zostały nam gry i książki, które – mamy nadzieję – posłużą długo naszym dzieciom!

 zobacz zdjęcia

15.05.2015

Dzięki podjętej współpracy z Wrocławskim Uniwersytetem Ekonomicznym mamy przyjemność gościć w naszej szkole wolontariusza z Indii, który prowadzi zajęcia w języku angielskim... Jak widać na zdjęciach dzieci przyjęły nowego gościa z prawdziwym entuzjazmem, a Raj potrafił zorganizować naprawdę interesujące zajęcia. Emotikon smile

zobacz zdjęcia

15.04.2015

Od 7 kwietnia gościmy w naszej szkole dwie praktykantki z Niemiec Michale Niedermeier i Vanesse Hanning, które rozmawiają z przedszkolakami tylko w języku niemieckim. Dzieci bardzo polubiły nowe "panie" i chętnie z nimi przebywają poznając w bardzo naturalny sposób ten język, a studentki odwdzięczają się interesującymi zajęciami.
I tak podczas dzisiejszych zajęć czteroletnie "skrzatki" zaznajomiły się z jedną z zasad ochrony środowiska: oszczędzanie wody.
Wspólnie z praktykantką z Niemiec, panią Vanessą, poznały również wyrazy w języku niemieckim: der Fisch (ryba), das Wasser (woda), a prace wykonane z kaszy manny zatytułowały: "Bunte Fische aus Gries". 
Dzieci z grupy "0" uczyły się nazw zwierząt żyjących na farmie. Podczas zajęc druga praktykanta pani Michele Niedermeier pomagała dzieciom wykonać owieczki z waty.
Pozdane wyrazy:
der Bauernhof - farma
das Schaf - owieczka
dieTiere - zwierzęta
das Schwein - świnia
das Pferd - koń
die Kuh - krowa

zobacz więcej zdjęć

13.03.2015

Uczniowie klasy 5 omawiają na lekcjach języka polskiego lubiane i ciekawe mity greckie. Na jednej z takich lekcji zorganizowaliśmy sobie UCZTĘ BOGÓW. Oj działo się. Pojawiły się na niej prawdziwe boginie i bogowie z niemalże autentycznymi atrybutami (czyli symbolami)– Atena z włócznią, tarczą i sową, Afrodyta z zwiewnej sukni, tęczowa, skrzydlata Iris, kolorowa Demeter z pękiem kwiatów, Artemida z łukiem, spokojna Hestia Posejdon z trójzębem oraz złoty Helios. Kim są owi bogowie, za co odpowiadają – przedstawiają się sami na filmiku.

Jako że to uczta – więc było boskie ucztowanie. Za pokarm bogów posłużyły nam różnorodne egzotyczne owoce, niektóre próbowane pierwszy raz (przy okazji trochę się o nich dowiedzieliśmy) – mango, papaja, liczi, ananas, marakuja, melon, granat, inne dobrze nam już znane – pomarańcza, banan, limonka, mandarynka, jabłko. Było soczyście, śmiesznie, czasem kwaśnie, a nawet bleee :)

 

No i dziewczyny próbowały tańczyć zorbę – grecki tradycyjny taniec. Oczywiście – nie mogło zabraknąć mitologii. Oprócz rozmów bogów o boskich sprawach – tych już znanych, bo na wcześniejszych lekcjach omówionych, poczytaliśmy inne dodatkowe mity starożytnych Greków. Było niecodziennie. Dziewczyny i chłopaki stanęli zdecydowanie na wysokości zadania i prawie wszyscy ogromnie się zaangażowali! O czy świadczą doskonałe przebrania i atrybuty, w których powstanie trzeba było z pewnością włożyć wiele czas i starania. Brawo!

zobacz więcej zdjęć

24.02.2015

Wojewódzki Konkurs Piosenki Obcojęzycznej 

W lutym tego roku odbył się kolejny Wojewódzki Konkurs Piosenki Obcojęzycznej w którym to nasze uczennice zajęły pierwsze miejsce SERDECZNIE GRATULUJEMY: Sonii Płockiej i Paulinie Kanz

24.02.2015

24 lutego 2015 r. uczniowie klas IV-VI wraz z p. Dariuszem Gołańskim i p. Aleksandrą Domką-Kordek wybrali się w podróż w czasie i w wyobraźni. Rozpoczęli wyprawą w przeszłość – jak wyglądało życie mieszczan – opolan w poszczególnych wiekach (od XVIII wieku do lat 70. XX wieku) mogli zobaczyć w Kamienicy Czynszowej przy ul. św. Wojciecha 9 w Opolu. Następnie udali się do Galerii Muzeum Śląska Opolskiego (na Małym Rynku), by w warsztatach „Skorupiaste...” poczuć się, jak twórca malarstwa fakturowego, dać ponieść się wyobraźni i stworzyć własnoręcznie przygotowanymi farbami dzieła, których obrazy nie tylko widać, ale – jak się ich dotknie – także czuć. Wcześniej uczniowie dowiedzieli się, co to faktura, odnajdywali ją w malarstwie polskiego twórcy Krzysztofa Buckiego, a także własnoręcznie jej szukali, biegając po Muzeum i odrysowując, co się da – powstała nawet galeria faktur. Na zakończenie był quiz – uczniowie musieli bliżej przyjrzeć się obrazom Krzysztofa Buckiego, by odkryć na nich wskazane przedmioty. Na zdjęciach w tle widać obrazy owego malarza.

Wyprawa męcząca – ale owocna!

 

Wycieczka została sfinansowana przez Radę Rodziców.

zobacz więcej zdjęć

23.02.2015

Na dzisiejszych zajęciach koła regionalnego uczniowie zapopznali się z zanikającą się tardycją DARCIA PIERZA.

Dowiedzieli się, że dawniej, jesienią, gdy wykopane ziemniaki były już w piwnicy, w beczkach kwasiła się kapusta, a gęsi oskubane rozpoczynało się darcie pierza, które po kilkudniowych spotkaniach kończyło się poczęstunkiem lub zabawą, zwanymi wyskubkiem, będącymi formą zapłaty za pracę.  

Drące pierze panie plotkowały wtedy o swej miejscowości, o narzeczeńskich parach, o chorobach, był też czas na bajki o śląskich utopkach, bebokach, meluzynach i szczigach. Nie zapominano też o modlitwie i wieczornym śpiewie .

 

A po co się darło pierze? Wiadomo! Z pierza robiono pierzyny i poduszki. Dawniej na dużą pierzynę brało się pierze z dwunastu gęsi, a na kołdrę - z sześciu. Poduszki zaś różnie – z dwóch lub trzech gęsi. Dlaczego aż tak dużo było trzeba tego pierza? Bo dawniej sypialnie nie były nocą ogrzewane.  

zobacz więcej zdjęć

26.01.2015

Przyjemne z pożytecznym podczas ferii

Drugi tydzień ferii klasa V rozpoczęła spotkaniem z historią, duchami oraz filmem podczas pobytu w Opolu w poniedziałek 26.01.2015 r.
Na dobry początek dnia – trochę kosteczek w podziemiach kościoła i klasztoru franciszkanów :) Ojciec Robert opowiedział pokrótce o Piastach Śląskich – książętach, którzy rządzili Opolem w średniowieczu, pokazał ich autentyczne z XIV wieku sarkofagi, a potem... uniósł wieko trumny w podziemiach. Niektórzy woleli nie patrzeć :) By wrócić do XXI wieku, popędziliśmy do Heliosa – czekał tam na nas już Paddington i trochę śmiechu. 
Po półtoragodzinnym posiedzeniu trzeba było rozprostować nogi, więc znów pognaliśmy na spotkanie z duchami – na Wieżę Piastowską. Mogliśmy w namiastce poczuć się jak średniowieczni więźniowie przetrzymywani w lochach Wieży, a także posłuchać księcia Bolka oraz pooglądać Opole ze szczytu Wieży. Niektórzy próbowali rzucić nie tylko okiem, ale i śnieżką:) Niewątpliwie jednak zostały pokonane słabości – opanowanie lęku wysokości zakończyło się sukcesem!
Powrót do współczesności był na sportowo – rozgrywki w kręgielni przebiegały w wesołej atmosferze.
Wychodzi na to, że nasza wycieczka była w kratkę – historia przeplatana nowoczesną rozrywką:)

zobacz więcej zdjęć

14.12.2014

W niedzielę odbył się w naszej szkole kiermasz Bożonarodzeniowy, oraz występy, w którym uczestniczyły nie tylko dzieci ale również rodzice, jak widać bardzo się podobało 

zobacz więcej zdjęć

31.10.2014

W tym roku dzieci również nie zawiodły i przebrały się w świetne, halloweenowe stroje

zobacz więcej zdjęć

14.10.2014

Staje się już tradycją, że Dzień Edukacji Narodowej w naszej szkole upłynął pod rządami klasy VI. Uczniowie tej klasy wcielili się w role nauczycieli i poznali jak to jest „Z DRUGIEJ STRONY TABLICY”.

 Grono pedagogiczne w składzie:

Emilia Fila - dyrektor

Emil Niestrój

Wiktoria Prokop

Natalia Zasuwa 

Natalia Król 

Krzysztof Wysada

Wiktoria Waluś

Olek Szczerba

Dawid Strzępka

Piotr Walecko

Mateusz Schmidt 

było bardzo dobrze przygotowane pod względem metodycznym przekazując dzieciom wiedzę z zakresu: matematyki, języka polskiego i języków obcych. Przekonali się jak trudna ale jednocześnie bardzo wdzięczna i dająca wiele satysfakcji jest praca z dziećmi. Pani dyrektor sprawowała nadzór nad wszystkimi nauczycielami, dbała aby lekcje i zajęcia przebiegały we właściwej atmosferze. Uwieńczeniem całego dnia było ognisko, do którego uczniowie klasy V własnoręcznie przygotowali przepyszne sałatki.

zobacz więcej zdjęć

26.09.2014 Pies - ratownik

Dobrze wyszkolony pies w terenie potrafi zastąpić pracę wielu ludzi, a na gruzach okazać się szybszym i skuteczniejszym od urządzeń lokalizacyjnych.
Psy ratownicze wykorzystywane są w wielu sytuacjach: do poszukiwania osób zaginionych w terenie otwartym, żywych osób uwięzionych w osuwiskach, pod gruzami zawalonych obiektów budowlanych.
Dzięki uprzejmości Sekcja Poszukiwawczo Ratownicza OSP Suchy Bór uczniowie naszej szkoły poznali dwa psy szkolone na ratowników.
SERDECZNIE DZIĘKUJEMY!!!!

zobacz więcej zdjęć

25.09.2014 Zajęcia w grupie starszej Jeżyk - der Igel"

zobacz więcej zdjęć

Sprzątanie świata 2014

Już od ponad 20 lat, wrzesień jest w Polsce miesiącem porządków i Sprzątania świata. Tradycyjnie w trzeci weekend miesiąca uczniowie naszej szkoły biorą udział w akcji sprzątania, która przyczynia się do zwiększania świadomości ekologicznej Polaków i poprawy stanu czystości kraju.

zobacz więcej zdjęć

Rozpoczęcie roku szkolnego 2014/15 

01.09.2014

zobacz więcej zdjęć

Przeżyjmy to jeszcze raz.....

zobacz więcej zdjęć

W środę 4 czerwca odbyły się w naszej szkole eliminacje konkursu poetycko - muzycznego: „JANOWI PAWŁOWI II”W konkursie Anna Czech recytowała wiersz Karola Wojtyły. Wiktoria Waluś oraz Monika Czech recytowały wiersz współczesny o Janie Pawle II, natomiast Marta Płocka oraz Paulina Kanz napisały i wystąpiły ze swoim wierszem. Jedna uczestniczka konkursu Martyna Staffa zagrała i zaśpiewała piosenkę o Janie Pawle II.

 

Słowa do polskiego świętego

Drogi Janie Pawle II, piszę dziś do ciebie.

Pewnie masz już miejsce w niebie.

Jesteś dla mnie wzorem, ciebie sięnie boję.

Ewangelia się zamknęła,

pewnie wtedy odszedłeś od nas… do nieba.

Teraz jesteś świętym, zasłużyłeś na to.

Zostawiłeś wiele dobra, Bóg zapłać za to.

Marta Płocka 2014.

 

JAN PAWEŁ II

Papież Polski w Watykanie życie swoje spędzić miał

lecz on wolał świat ten zwiedzić nikt nie powstrzymał go.

 

Kochał dzieci, wybaczał ludziom

i wiary nauczał.

Jan Paweł II nie tylko papież, ale przyjaciel

każdego z nas.

Azja, co to dla niego.

Australia, Afryka to nie jest daleko.

Dla ludzi zrobił wszystko co mógł.

Pokazał nam wszystkim jak potężny jest Bóg.

 

Gdy biały dym z komina wystrzelił Karol Wojtyła

Kardynalską sutannę w papieską zamienił.

27 lat prowadził kościelny świat.

2 kwietnia pożegnał się z nami

anioły śpiewały a my niestety nie. 

Paulina Kanz 2014.

zobacz więcej zdjęć

 30.05.2014

Uczniowie naszej szkoły dowiedzieli się jak w profesjonalny sposób udzielić pierwszej pomocy w nagłych przypadkach, w jaki sposób prawidłowo wykonać sztuczne oddychanie i jak prawidłowo ułożyć poszkodowanego... Myślimy że uczniowie dużo wynieśli z tej lekcji, tym bardziej, że mieli możliwość przetestowania swoich umiejętności na manekinie i sobie nawzajem :)
zobacz więcej zdjęć

25.04.2014
W piątek 25.04. naszą szkołę i przedszkole odwiedził Deutsch Wagen Tour - specjalny samochód promujący naukę języka niemieckiego. Animatorka projektu pani Małgorzata Ulrich Kornacka przeprowadziła z dziećmi wyjątkowe warsztaty. Po serii ciekawych gier, zabaw i konkursów uczniowie otrzymali wspaniałe nagrody. Sabina Joszko

 Zobacz więcej zdjęć

30.04.2014

DZIEŃ ZIEMI

 

30 kwietnia w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Ziemi. Głównym celem tego dnia jest promowanie postaw ekologicznych , zwrócenie uwagi na to , iż ogromnie ważne dla nas i dla przyszłych pokoleń jest ochrona środowiska przyrodniczego. Dla wszystkich uczniów jest to po prostu trochę inna lekcja przyrody. Apel z okazji Dnia Ziemi przygotowali uczniowie koła ekologicznego.

Po apelu przedstawiciele klas IV, V, VI brali udział w konkursie ekologicznym.

I miejsce klasa IV

II miejsce klasa V

III miejsce klasa VI.

 

Anna Woszek

 Zobacz więcej zdjęć

28.03.2014

Florystyka na edukacji technicznej
Uczniowie z klasy II znowu wzięli udział w oryginalnej lekcji techniki.
Tym razem pod czujnym okiem florystki Pani Danuty Kocur -
samodzielnie wykonali i ozdobili wielkanocne jajka ze słomy

 Zobacz więcej zdjęć

21.03.2014

Dnia 21.03 uczniowie Szkoły w Dębiu tradycyjnie przywitali wiosnę przedstawiając jej swoje umiejętności w konkursie „Mam talent”. Były gry na różnych instrumentach, tańce, przedstawianie umiejętności sportowych oraz pokaz mody wiosennej. Każdy uczestnik był świetnie przygotowany... nie sądziliśmy że mamy tak wielu utalentowanych uczniów dlatego jury miało duży orzech do zgryzienia. Po długich negocjacjach spośród uczestników jury przyznało trzy pierwsze miejsca:

Kategoria starsi:

I miejsce Marta Płocka

II miejsce Monika Czech 

III miejsce Emilia Fila

Kategoria młodsi:

I miejsce Hania Obrębska 

II miejsce Dagmara Kocur

III miejsce Piotr Cebula 

oraz wyróżnienia:

na koniec tradycyjnie spalono marzanny ostatecznie żegnając zimę.

Całość imprezy prowadziły nasze uzdolnione artystki :) Martyna Staffa, Ania Czech, Marta Płocka, a nad oprawą muzyczną czuwali: Olek Szczerba i Emil Niestrój

 Zobacz więcej zdjęć

Podczas ferii klasa IV razem z wychowawczynią spędziła jeden dzień w Opolu, bo – jak mówi powiedzenie – „Cudze chwalicie, swego nie znacie”... Uczniowie mieli okazję pokrótce poznać niektóre z najważniejszych zabytków i miejsc stolicy województwa, odbyli sesję zdjęciową ze słynnymi opolskimi pomnikami stojącymi przy Uniwersytecie Opolskim, porównywali dzisiejsze widoki ze starymi, przedwojennymi fotografiami tych samych zakątków i budowli. Odwiedzili również nowoczesną, pełną ulepszeń Miejską Bibliotekę Publiczną, po której oprowadziła ich jedna z pań bibliotekarek tam pracujących. Uczniowie spróbowali nie tylko wypożyczyć książkę za pomocą komputera, lecz także oddać nie człowiekowi, ale... maszynie.

Oczywiście, był też czas na rozrywkę co się zowie... Najpierw kęs naleśnika w Grabówce na Placu Wolności, a potem kręgle i emocje sportowe...

Nogi trochę bolały... ręce też:)Podczas ferii klasa IV razem z wychowawczynią spędziła jeden dzień w Opolu, bo – jak mówi powiedzenie – „Cudze chwalicie, swego nie znacie”... Uczniowie mieli okazję pokrótce poznać niektóre z najważniejszych zabytków i miejsc stolicy województwa, odbyli sesję zdjęciową ze słynnymi opolskimi pomnikami stojącymi przy Uniwersytecie Opolskim, porównywali dzisiejsze widoki ze starymi, przedwojennymi fotografiami tych samych zakątków i budowli. Odwiedzili również nowoczesną, pełną ulepszeń Miejską Bibliotekę Publiczną, po której oprowadziła ich jedna z pań bibliotekarek tam pracujących. Uczniowie spróbowali nie tylko wypożyczyć książkę za pomocą komputera, lecz także oddać nie człowiekowi, ale... maszynie.

Oczywiście, był też czas na rozrywkę co się zowie... Najpierw kęs naleśnika w Grabówce na Placu Wolności, a potem kręgle i emocje sportowe...

Nogi trochę bolały... ręce też:) 

 Zobacz więcej zdjęć 

17.03.2014

"Witaminki dla chłopczyka i dziewczynki"

Na powitanie zbliżającej się wiosny uczniowie klasy II zajrzeli do książki kucharskiej i samodzielnie przygotowali "Witaminową bombę", czyli surówkę z marchewki i jabłka. Własnoręcznie wykonane surówki smakowały wyśmienicie.

 

 Zobacz więcej zdjęć 

26.11.2013

25 października obchodziliśmy Światowy Dzień Pluszowego Misia. W naszej bibliotece młodsi uczniowie spotkali się i wspólnie świętowali. Przypominaliśmy sobie różne misie – misia Uszatka Czesława Janczarskiego, Kubusia Puchatka Alana Alexandra Milne’a, misia Paddingtona Michaela Bonda, misia Yogi, Baloo z Księgi Dżungli R. Kiplinga, Misia Janosha i innych. Poznawaliśmy historię pluszowego misia, która sięga początku XX wieku i łączy się z wydarzeniem z życia Theodora Roosevelta, prezydenta Stanów Zjednoczonych. Śledziliśmy też życie prawdziwych niedźwiedzi brunatnych.

 

Dzieci próbowały swoich sił w rysowaniu misia z zamkniętymi oczami przy wskazówkach kolegi lub koleżanki, gimnastykowały się z Kubusiem Puchatkiem, zajadały miodek, śpiewały „Jadą, jadą misie”. Odbył się także plebiscyt na największego misia spośród tych przyniesionych przez dzieci. Na zakończenie dzieci odpowiedziały na niemałą listę pytań dotyczących prezentacji – i na wszystkie znały odpowiedź, za co – oczywiście – zostały nagrodzone.

 

05.11.2013

W dniu dzisiejszym w naszej szkole odbyła się nietypowa lekcja przyrody, w której to nasi uczniowie wiele dowiedzieli się o życiu i anatomii węży. Pomimo powszechnego odczucia, iż wąż jest zimnym i oślizgłym stworzeniem okazało się że jest to błędne myślenie a nasi uczniowie własnoręcznie mogli poczuć jak ciepłe i suche jest to stworzenie.

 Zobacz więcej zdjęć 

30.10.2013 HALLOWEEN

Halloween - Lekcja angielskiego - zwyczaje

Cukierek albo psikus

Do zabaw w Halloween zalicza się także zabawa cukierek albo psikus (ang. trick or treat). Dzieci chodzą z pojemnikami na cukierki po okolicy i odwiedzają mieszkańców. Gdy ktoś nie chce dać cukierka otrzymuje od dzieci w zamian psikusa.

Inne zabawy

Halloweenowe zabawy to również przeskakiwanie przez świeczki, które są rozstawione w kole na ziemi. Świeczki, które nie zgasną, to szczęśliwe miesiące w przyszłym roku. Kolejna gra to wrzucanie orzecha do płonącego ogniska. Jeżeli orzech pęknie z trzaskiem, oznacza to odwzajemnioną miłość. Inną popularną zabawą jest zjadanie bez pomocy rąk wiszących na nitkach ciastek i owoców.

W ten dzień również istnieją różne formy wróżbiarstwa, np. wróżenie ze spodków.

W Halloween dzieci i dorośli przebierają się za potwory, takie jak wampiry, duchy czy czarownice. Kostiumy są również oparte na postaciach z telewizji. Pierwsze kostiumy na Halloween pojawiły się w 1930 roku, wtedy zwyczaj cukierek albo psikus (trick or treat) stał się popularny w Stanach Zjednoczonych. Dorośli urządzają pochody przez ulice miast.

 

 Zobacz więcej zdjęć 

ZAJĘCIA KULINARNE ZERÓWKA I PRZEDSZKOLE

 

 Zobacz więcej zdjęć 

ZAJĘCIA KULINARNE KLASA I

 

06.09.2013 MAMY KOSTKĘ!!!! :)

Dzięki przychylności władz Gminy Chrząstowice oraz zaoszczędzeniu puli środków w tegorocznym budżecie szkoły udało nam się zrealizować dosyć duże zadanie, jakim była wymiana bardzo zniszczonej już kostki brukowej przy naszej szkole. Prace wykonano w czasie wakacji. Był to bowiem okres bardzo aktywny, pełen wielu prac remontowych, dynamicznie i sprawnie realizowanych. Wówczas też ze środków pozabudżetowych udało nam się odnowić salę przedszkolną wraz z korytarzem oraz wyremontować łazienkę w przedszkolu. Schody wejściowe do szkoły zostały wyłożone granitem oraz otynkowane i zabezpieczone nową balustradą. Wszystkie prace wykonane zostały przez miejscowe firmy.

Korzystając z okazji chcielibyśmy złożyć serdecznie podziękowania władzom Gminy, wszystkim, który pomogli nam w tych przedsięwzięciach.

Pragniemy złożyć wyrazy wdzięczności sponsorom:

Firmie Usługi Budowlane MARKIZYN Konrad Wójcik Dębie

Zakładowi GRANIT PIECHOTA Falmirowice

 

02.09.2013 ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2013/14

   Zobacz więcej zdjęć

26.06.2013 II MIEJSCE w konkursie "Segreguj.pl" 

DZIĘKUJEMY ZA ZAANGAŻOWANIE i GRATULUJEMY UCZNIOM!!!!! 
Uczniowie naszej szkoły brali udział w konkursie pn "Segreguj.pl". W okresie od października do maja uczniowie klas I-VI gromadzili makulaturę, puszki aluminiowe i baterie, które były liczone w sztukach i ważone, a następnie dane te umieszczano na stronie internetowej. Konkurs miał na celu kształtowanie wśród dzieci postaw proekologicznych poprzez selektywną zbiórka odpadów, w szczególności odpadów opakowaniowych,powtórnego wykorzystania surowców wtórnych, kształtowanie pozytywnej postawy względem środowiska naturalnego oraz uświadomienie problemu nadmiernej ilości odpadów.

01-02.06.2013 Otwarcie hali w Chrząstowicach i 40-lecie Gminy

My tez tam byliśmy

http://www.youtube.com/watch?v=tCWu77rOlJE&feature=youtu.be

   Zobacz więcej zdjęć

23.05.2013  Dzień Matki i Ojca 2013

Uczniowie naszej szkoły złożyli najserdeczniejsze życzenia swoim rodzicom. My Również przyłączamy się do tych życzeń :)

  Zobacz więcej zdjęć

28.04.2013 XXVIII Ogólnopolski Wyścig Kolarski

W dniu wczorajszym tj 28.04.2013 w Dębiu odbył się XXVIII Ogólnopolski wyścig kolarski, w którym również nasi uczniowie zajęli czołowe miejsca:

Kategoria dziewczyny szkoła podstawowa:

I miejsce Martyna Staffa

II miejsce Dagmara Gryc

III miejsce Anna Czech

IV Marta Płocka

Kategoria chłopcy szkoła podstawowa:

III miejsce Maximilian Twardawski

 

  Zobacz więcej zdjęć

26.04.2013 DZIEŃ ZIEMI

Z okazji Dnia Ziemi członkowie naszego Koła Ekologicznego przy pomocy uczennic z klasy V przygotowali świetny program artystyczny, w którym to pokazali nam jak należy zachowywać się, wychodząc na przeciw ekologii. Przygotowali również nietypowy pokaz mody, wykorzystując materiały z odzysku :)

  Zobacz więcej zdjęć

11.04.2013 LEKCJA HISTORII

Już tradycją staje się w naszej szkole niecodzienna lekcja historii. Jak co roku, grupa artystyczna przedstawia nam jak żyli ludzie w różnych epokach. W tym roku był to Staropolski Sarmatyzm i Epoka Szlachecka. Uczniom baaaardzo ta lekcja przypadła do gustu :)

 

  Zobacz więcej zdjęć

10.04.2013 LEKCJA MUZEALNA W DAŃCU

W ramach obchodów 35-lecia Izby Muzealnej w Dańcu, Gminna Biblioteka Publiczna zorganizowała lekcję muzealną, w której uczniowie klas I-III wzięli udział z niemałym zainteresowaniem..

  Zobacz więcej zdjęć

05.04.2013 ŚWIERSZCZYKOWY KLUB POŻERACZY LITER

W bieżącym semestrze uczniowie klasy I z nauczaniem w dwóch językach wstąpili do „Świerszczykowego Klubu Pożeraczy Liter” organizowanego przez wydawnictwo Nowa Era oraz czasopismo dla dzieci „Świerszczyk”. Głównym celem tego projektu jest promowanie czytelnictwa.

Każdy klubowicz otrzymał legitymację, do której wpisuje tytuły książeczek i magazynów dziecięcych przeczytanych samodzielnie lub z pomocą osoby dorosłej. Za każdą przeczytaną pozycję dziecko otrzymuje pieczątkę, a za każdych 10 pieczątek – odznaki: wielkiego, jeszcze większego i największego pożeracza liter. W ramach klubu dzieci utworzyły również „klasową bibliotekę”, w której wymieniają się własnymi książeczkami.

Pierwszaki prężnie uczestniczą w projekcie – czytają książeczki w języku polskim i niemieckim, zbierają pieczątki i odznaki. Dzięki temu rozwijają swoje sprawności językowe, twórcze myślenie i wyobraźnię, a także wyrabiają u siebie potrzebę i nawyk obcowania z książką.

Już dwoje naszych klubowiczów – Anna Ciecior i Krzysztof Nawrocki - zostało największymi pożeraczami liter. Gratulujemy

 

  Zobacz więcej zdjęć

21.03.2013

Pierwszy dzień wiosny obfitował w wiele atrakcji w naszej szkole. Odbył się konkurs "Mam talent", pokaz mody oraz pożegnaliśmy zimę. Klasa I wykonała dzisiaj piękne stroiki wielkanocne. Wielką pomocą, po raz kolejny, służyła im pani Danka Pason-Kocur, za którą serdecznie dziękujemy. :)

 Zobacz więcej zdjęć

18.03.2013 Saint Patrick's Day

Happy Saint Patrick's Day - 18 marca w naszej szkole odbyły się obchody Dnia Swiętego Patryka. Z tej okazji został zorganizowany Szkolny Konkurs Języka Angielskiego w klasach 1-3 klasy oraz Konkurs z Wiedzy o Krajach Anglojęzycznych w klasach 4-6. Oprócz konkursu uczniowie mogli zobaczyć słynną paradę w Dublinie w Irlandii, taniec irlandzki oraz jako ciekawostkę zieloną rzekę Chicago River-która jest barwiona na zielona z okazji Dnia Św. Patryka. Dzień ten został uświetniony występami naszych laureatów VII Festiwalu Piosenki Obcojęzycznej.

Konkurs w klasach młodszych wygrali uczniowie z klasy

1 -Fabian i Krzysiu,Marcin i Lukas z klasy 2 uzyskali miejsce II a Marta i Monika z klasy 3 zajęły miejsce III.

Konkurs w klasach 4-6 wygrała Ania Czech,II miejsce Wiktoria Prokop,III miejsce Marta Płocka. Wszystkim serdecznie gratulujemy.

 

 Zobacz więcej zdjęć

04.03.2013 

W dniu dzisiejszym tj. 04.02.2013 odbył się VII FESTIWAL PIOSENKI OBCOJĘZYCZNEJ, w którym to nasi uczniowie odnieśli wielki sukces.  Spośród 50 występujących wyłoniono laureatów:

I kategoria – szkoła podstawowa klasy I-III:  

I miejsce Paulina Kanz

II miejsce ex aequo zespół Just Six (klasa II) oraz zespół Cheerleaders (klasa III)

 II Kategoria – szkoła podstawowa klasy IV-VI

I miejsce duet Martyna Staffa i Marta Płocka.  Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów :)

 

 Zobacz więcej zdjęć

14.02.2013 Walentynki - Śluby panieńskie

Kto się czubi, ten się lubi, czyli dzień św. Walentego wg Fredry!
 
Walentynki wymyślili Anglosasi, ale to Aleksander Fredro napisał "Śluby panieńskie", w których miłość odgrywa pierwszą rolę! A czy jest coś bardziej romantycznego niż historia dwóch par, które połączyło uczucie, zazdrość i .... humor? 
 
W dniu św. Walentego klasa VI zaprezentowała własną interpretację fredrowskiej komedii. Wszyscy mieliśmy okazję zobaczyć perypetie młodego szlachcica - Gustawa (w tej roli Maxymilian Twardawski), który w celu zdobycia swojej ukochanej - Anieli (Emilia Witek) ucieka się do intrygi, w trakcie której łączy też ze sobą inną parę - Albina (Kinga Knorowska) oraz Klarę (Karolina Dudzik). Wszystko oczywiście kończy się szczęśliwie ku wielkiej radości zrozpaczonego stryja Gustawa - Radosta (Dominik Olczyk).
 
Mistrzowskie odegranie ról przyniosło aktorom gromkie brawa, a wszystkim uczniom - wiele radości i śmiechu. 
 
Przy okazji wszystkim zakochanym życzymy szczęśliwych Walentynek! 
 
Pozdrawiam :) 

 Zobacz więcej zdjęć

 

22.01.2013 Dzień Babci i Dziadka

Wczoraj tj. 22.01.2013 w godzinach popołudniowych młodzież szkolna złożyła piękne życzenia naszym babciom i dziadkom w trzech językach: polskim, niemieckim i angielskim :)

 Zobacz więcej zdjęć

10.12.2012

Warsztaty twórcze „Stroiki świąteczne”

W poniedziałek – 10.12. – przy dźwięku niemieckich kolęd - uczniowie klasy I wykonali przepiękne stroiki świąteczne. Zajęcia te odbyły się pod profesjonalnym okiem mamy jednej z uczennic –

p. Danuty Kocur oraz wychowawczyni – p. Sabiny Joszko.

Stroiki zostaną wystawione do nabycia w niedzielę 16.12.2012

na JARMARKU BOŻONARODZENIOWYM!

SERDECZNIE ZAPRASZAMY!

 

 Zobacz więcej zdjęć

07.12.2012

Katecheza po afrykańsku

W piątek 7 grudnia naszą szkołę odwiedzili misjonarze - Ojcowie Biali z Afryki: o. Otto Katto oraz o. Dariusz Zieliński. Podczas tej nietypowej lekcji katechezy opowiadali nam o zwyczajach panujących w Afryce, o trudnościach związanych z życiem na tym kontynencie oraz o sposobach na radzenie sobie z nimi. Dzięki temu mogliśmy się przekonać, że np. codzienne noszenie dzbana z wodą wcale nie jest łatwe. Poznaliśmy także różne formy zabaw afrykańskich uczniów. Zdziwiliśmy się, jak radośnie można żyć, mając tak niewiele. To było niezwykle pouczające spotkanie.  

 Zobacz więcej zdjęć

06.12.2012

MIKOŁAJ W SZKOLE

W tym roku św. Mikołaj po raz kolejny zaszczycił nas swoją obecnością. W tym roku miał wielu pomocników, w postaci żony mikołaja, elfów i reniferów, którzy uświetnili nam czas organizując różne zabawy, a my odwdzięczyliśmy się wierszami i piosenkami z języku polskim i niemieckim.

 Zobacz więcej zdjęć 

03.12.2012

"Dwa języki - podwójna szansa"

Publiczna Szkoła Podstawowa z Oddziałem Przedszkolnym w Dębiu

    W ramach wdrażanej innowacji pedagogicznej "Edukacja wczesnoszkolna w korelacji z nauką języka niemieckiego jako języka mniejszości" w naszej Szkole odbyła się lekcja pokazowa przeprowadzona w dwóch językach. 

    Celem zajęć z zakresu edukacji matematycznej było kształtowanie pojęcia liczby dziewięć w aspekcie głównym i porządkowym oraz umiejętności z języka niemieckiego jako języka mniejszości narodowej.

    Zajęcia prowadziła pani Sabina Joszko - wychowawca klasy I i autorka innowacji. 

    Na lekcji obecni byli Pani Wójt Helena Rogacka, Pani Elżbieta Kaliszan - kierownik Referatu Oświaty, Kultory Sportu i Promocji , Pan Norbert Rasch - Przewodniczący TSKN na Śląsku Opolskim, Pan Brunon Kosak - Prezes Niemieckiego Towarzystwa Oświatowego w Opolu, Pani Jolanta Pytlik - doradca metodyczny MODN w Opolu oraz nauczyciele.

    Zajęcia zostały bardzo wysoko ocenione przez gości, ekspertów z dziedziny metodyki nauczania, a także w zakresie nauczania języka mniejszości narodowej. SERDECZNIE DZIĘKUJEMY.

    Jednocześnie informujemy, iż nasza placówka od lutego 2013 roku prowadzić będzie nabór dzieci do oddziałów przedszkolnych oraz kl. I z nauczaniem w dwóch językach.

dyrektor Bożena Styrczewska

 

 Zobacz więcej zdjęć 

29.11.2012

Zajęcia w CASTORAMIE

Dnia 29.11.2012 uczniowie klas I-III uczestniczyli w zajęciach praktycznych w Castoramie, gdzie wykonali model mapy Polski. Zajęcia cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem a uczniowie już pytają o kolejny taki "wypad".

 

 Zobacz więcej zdjęć 

16.11.2012

Laterne, Laterne, Sonne, Mond und Sterne...

Słowa znanej dzieciom piosenki zabrzmiały 16 listopada 2012 podczas tegorocznego dnia Św. Marcina w naszej szkole. Na początek zaprezentowali się wybrani uczniowie klasy I oraz klasa III w krótkim przedstawieniu legendy o Św. Marcinie w języku niemieckim i w piosence. Nastroju dodały latarenki wykonane własnoręcznie przez uczniów klasy III. Po części artystycznej nastąpiła część konkursowa. Chętni uczniowie szkoły zmierzyli się w różnych konkurencjach. W miły, przyjemny sposób dzieci nie tylko sprawdzały swoją wiedzę na temat Św. Marcina, lecz również swoje umiejętności w zakresie posługiwania się językiem niemieckim. Dzieci układały puzzle; uzupełniały tekst piosenki Sankt Martin brakującymi słowami w postaci obrazków; odgadywały piosenki związane ze wspominanym Świętym w konkurencji Welches Lied ist das?; wzięły udział w quizie Richtig oder falsch? Uczniowie mogli również popisać się swoimi umiejętnościami kulinarnymi. Zgodnie z tradycją obchodzenia Dnia Św. Marcina w niektórych regionach Niemiec również i wychowankowie naszej szkoły przygotowali tzw. Weckmänner (ludziki z ciasta) i Martinsgänse (gąski świętomarcińskie), których zapach niósł się na całą szkołę. Akademię uświetniły śpiewy piosenek o Św. Marcinie zarówno w języku polskim, jak i w języku niemieckim. Na zakończenie dnia Św. Marcina uczestnicy konkursu podzielili się swoimi wypiekami, a wszystkie dzieci otrzymały świętomarcińskie rogaliki.

 

 Zobacz więcej zdjęć 

15.11.2012

15 listopada w czwartek pojechaliśmy razem z klasą IV do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu.

Najpierw zwiedziliśmy bibliotekę, w której znajdowały się ciekawe, nowoczesne urządzenia, np. automat do oddawania książek. Pani bibliotekarka pokazała nam też, w jaki sposób można wypożyczyć książkę. Następnie uczestniczyliśmy w lekcji bibliotecznej o Januszu Korczaku. Dowiedzieliśmy się nie tylko kim był Janusz Korczak, ale też o jakie prawa dzieci walczył. Dzięki temu wiemy, że my, dzieci, też mamy swoje prawa, np. prawo do prywatności oraz tajemnicy.

To był bardzo ciekawy i pouczający wyjazd.

Uczniowie klasy V

 

 Zobacz więcej zdjęć 

31.10.2012 

31 października w naszej Szkole odbyło się pierwsze spotkanie Koła Kulinarnego. Dziewiętnaścioro młodych kucharzy z klas I-VI w pocie czoła mieszało składniki, z których powstały przepyszne dyniowe babeczki.

Na koniec naszego spotkania każdy spróbował swojego wypieku, który smakował jeszcze lepiej niż wyglądał! Dlatego też zjedzenie tych jesiennych przysmaków trwało dużo krócej niż ich przygotowywanie

Przedstawiamy fotorelację z tego niezwykłego spotkania, a dla tych, którzy czują lekki niedosyt mamy przepis, z jakiego korzystaliśmy 

Dyniowe muffinki

(Ilość na 12 muffinek)

Składniki:
1 szklanka miąższu z dyni
1 szklanka cukru
4 jajka
szczypta soli
300 g mąki pszennej
2 kopiaste łyżeczki proszku do pieczenia
łyżeczka cynamonu
1/3 kostki masła
 

Wykonanie:

Nagrzejcie piekarnik do temperatury 180 stopni Celsjusza. W stojak do pieczenia włóżcie papierowe foremki do babeczek.

Wszystkie składniki: miąższ z dyni, cukier, jajka, sól, mąkę, proszek do pieczenia, cynamon
i masło porządnie wymieszajcie. Wystarczy, że wszystko się połączy.

Nałóżcie masę do papierowych foremek i pieczcie w nagrzanym piekarniku 20 do 25 minut. Sprawdźcie, czy babeczki są dobrze upieczone, wtykając w środek drewniany patyczek – jeśli po wyjęciu jest suchy, babeczki są gotowe.

Wyjmijcie babeczki z piekarnika i zostawcie do ostygnięcia.

Smacznego!

Kürbis Muffins

Zutaten für 12 Portionen

Zutaten:

1 Glas Kürbisfleisch

1 Glas Zucker

4 Eier

1 Prise Salz

300 g Weizenmehl

2 TL Backpulver

1 TL Zimt

65 g Butter

Zubereitung:

Den Backofen auf 180 C vorheizen. Alle Zutaten: Kürbisfleisch, Zucker, Eier, Salz, Mehl, Backpulver, Zimt und Butter in einer Schüssel gut vermischen. Den Teig in die Förmchen füllen und im Backofen etwa 20-25 Minuten backen.

 Zobacz więcej zdjęć 

30.10.2012

Czy uwierzycie, że istnieją miejsca na świecie, gdzie we Wszystkich Świętych zanosi się na cmentarze cukierki i inne łakocie, a groby przystraja się kolorowymi motywami? Czy wiedzieliście, że i w Polsce dawniej zostawiano dla duchów zmarłych różne przekąski
w domach, a w nocy z 31 października na 1 listopada odprawiano obrzędy podobne do Halloween?

Tego wszystkiego uczniowie klas naszej szkoły mogli dowiedzieć się w prawdziwej zaduszno-halloweenowej atmosferze na lekcjach języka polskiego i angielskiego 28 i 30 października.

 Zobacz więcej zdjęć 

Zajęcia przedszkole "Skąd się biorą witaminy" również w języku niemieckim

(wpisane 25.09.2012)

Dzisiaj w naszym przedszkolu odbyły się zajęcia, na których dzieci zapoznały się ze sposobami zdrowego odżywiania. Przedszkolaki dowiedziały się skąd się biorą witaminy i jak bardzo są one dla nas ważne. Poznały nazwy wybranych owoców i warzyw również w języku niemieckim. Ogromną radość sprawiła dzieciom zabawa "Sałatka Owocowa", podczas której dzieci zamieniały się w ulubiony owoc. Najciekawszym punktem zajęć, była jednak sałatka ze świeżych owoców, którą dzieci przygotowały wraz z wychowawczynią. Na koniec zajęć wszyscy zjedli dużą porcję sałatki przy piosence "Owocowy mus".

 Zobacz więcej zdjęć 

 

14-16 września -SPRZĄTANIE ŚWIATA

(wpisano 20.09.2012)

14 września w piątek uczniowie naszej szkoły ruszyli sprzątać świat.

Akcja „ Sprzątanie Świata” już po raz 19-sty ma miejsce w Polsce. W tym roku akcja rusza pod hasłem „ Kocham, lubię szanuję… nie śmiecę”. Cudownie jest kochać przyrodę, pięknie – lubić, ale tak naprawdę wystarczy szacunek – to on nie pozwala nam wyrzucać śmieci do lasu czy na pobocza dróg. W tradycjach indiańskich szacunek oznacza szanowanie duchowych sił przyrody i troskę o wszystkie jej elementy: ziemię, drzewa, zwierzęta, wodę, gwiazdy i my zatroszczmy się w tym roku o zanieczyszczone przez dzikie wysypiska lasy, łąki i tereny otwarte - skorzystają na tym nie tylko ziemia, drzewa czy zwierzęta a może nawet gwiazdy, ale również my - to szansa dla nas na jesienny spacer po czystym lesie. Zachęcamy do nie śmiecenia.

Opracowała Anna Woszek

 Zobacz więcej zdjęć 

 

UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2012/2013

 (wpisano 04.09.2012)

 „Die Schule ist wie’ne große Tüte,

da ist viel drin für mich,

das ist mal süß und das ist mal sauer,

aber macht uns immer schlauer

Po dwóch miesiącach odpoczynku nadszedł czas na powrót do szkoły. W poniedziałek – 03. września - wspólną Mszą św. znów rozpoczęliśmy nowy rok szkolny. Po uroczystej Mszy uczniowie, ich rodzice, nauczyciele oraz pozostali pracownicy szkoły wzięli udział w apelu przygotowanym na cześć pierwszej „klasy z nauczaniem w dwóch językach”. Apel rozpoczął się wspólnym odśpiewaniem hymnu państwowego, następnie kl. II wraz z wychowawczynią p. Danutą Lewecką oraz uczennice kl. III i V – Paulina Kanz i Martyna Staffa powitały kandydatów pięknymi wierszami i piosenkami. Zanim pierwszoklasiści zostali przyjęci do grona uczniów musieli tradycyjnie przystąpić do krótkiego egzaminu, który składał się m.in. z utrzymania równowagi na piłce oraz z tzw. „próby uśmiechu”. Wszyscy uczniowie celująco zdali egzamin i mogli przystąpić do uroczystego ślubowania. Po takich zapewnieniach Pani Dyrektor pasowała ich na uczniów. Ta podniosła uroczystość zakończyła się jak co roku – słodkim akcentem – wręczeniem rogów obfitości.

Z okazji rozpoczęcia nowego roku szkolnego życzymy uczniom naszej szkoły powodzenia i wytrwałości, by ten rozpoczęty rok był pełen sukcesów!

Sabina Joszko

 Zobacz więcej zdjęć

30-08-2012

Informujemy, iż w kancelarii szkoły można pobrać dokumenty dotyczące wyprawki szkolnej na rok 2012/13

Informujemy, że dnia 06.09.2012 (czwartek) odbędą się zabrania rodziców :

15:30 dzieci przedszkolnych

16:00 dzieci szkolnych

08.08.2012

Być przedszkolakiem to prawdziwa przyjemność a nie konieczność!

DNI OTWARTE PRZEDSZKOLA W DĘBIU

 

SERDECZNIE ZAPRASZAMY DZIECI, KTÓRE ZOSTAŁY PRZYJĘTE DO NASZEJ PLACÓWKI ORAZ RODZICÓW DO ODWIEDZENIA NASZEGO PRZEDSZKOLA

W DNIACH 20 – 24 SIERPNIA 2012 R. W GODZ. 8.00 - 13.00.

 

Zapewniamy doskonałą zabawę

 

Pobyt w tych dniach jest bezpłatny, prosimy o wyposażenie dziecka w:

- drugie śniadanie

- kapcie (lub inne obuwie zmienne)

- komplet dodatkowych ubrań